Giriş yapmadınız.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, April 21st 2015, 12:42am

Hüsnü Züber Evi

HÜSNÜ ZÜBER EVİ
(YAŞAYAN KAŞIK MÜZESİ )

Silifke Kent Konseyi Başkanı Rifat Karaduman ; Bursa‘da yapılan kent konseyleri toplantısına katılmıştı. Kendisine bir önerim oldu. Silifke'nin Kaşık Oyunları'nda yerini anımsatan Hüsnü Züber Kaşık Müzesini ziyaret edebilirsen, dostumuza selamlarımı iletmesini istedim. O da zaman ayırmış ama 14 Ocak 2015 günü Hak’ka yürümüş. Selmalarımı iletememiş, ama müzeyi ziyaret etmiş. Duygulu anlar yaşamış.

Kaşıktan çağrışım yaparak yola çıkan bir sanatçı tanıdım. Kaşık adası, yemek kaşığı, kaşık oyunları ve Taşeli yöresini bulmak. İşte Silifke'de böyle buluştuk. Ortak noktamız kaşıktı.
O kaşığı araştırırken; kendini kaşık oyunlarının içinde buluvermişti.

Yanında Amerika’nın Beyrut Büyükelçisi vardı. Hatay’dan yola çıkmışlardı. Yolculuk İstanbul’a kadar gidecek. Oradan uçakla Amerika. İzin dönüşü birlikte Anadolu kat edilecek. Kaşığın bir serüveni daha ortaya çıkacak. Sonra Hatay’dan uğurlama.

Büyükelçi birkaç gün önce ayrılıyor. Anadolu‘da dolaşırken elçilik binası havaya uçuruluyor. Ve Büyükelçi ölümden kurtuluyor. Bir sabah uyandığında karşısına Silifke Kalesi görüntüsü çıkıyor. Gözlerini ovuşturuyor. Görüntü acaba fotoğraf mı? Yanındaki Hüsnü Züber’e soruyor. O da bakıyor. Aynı duygu onda beliriyor. Bizi çağırıyorlar. Görünen bir tablo değil. Canlı bir kesit. Dışarı çıkıp tekrar bakıyorlar. Aynı görüntü.

Kaşık dilleniyor. Türkmen Kızı, Yayla Yolları, Sallama, Keklik Oyunu, sonra Konya Kaşık Oyunları. Kaşık yapanlar. Kırtıl köyünde Ali Usta ( Zombak), Hacı Güdük ile söyleşi kuruyorlar. Onlardan birer kaşık alıyor. Kaşıklar dağlama sanatı ile süsleniyor. İnce, ince oyuklar açılıyor. Onlara birer desen veriliyor.

Bir telefon geliyor. Karşımda Hüsnü Züber, ” Hayallerim gerçek oldu. Artık Müzem Var."
Artık o müze benim evim oldu. “Sonra Büyük Elçiyi soruyorum.” O aramızdan ayrıldı.” Kendimi yalnız hissederken, telefonlarımızı buluyor. Görüşüyoruz. Sonra postadan çıkan Müze katalogu. Bursa Büyük Şehir Belediyesi ile birlikte tarihi bir binayı “ YAŞAYAN MÜZE” “ HÜSNÜ ZÜBER EVİ” ne dönüştürmüşler. Bütün kaşık ile ilgili çalışmalar müzede yer almış. Artık görgelere açılmış. Bir çoğu ölümünden sonra müze ile anılır. Ama Hüsnü Züber kendi Müzesini kendi yapmış.

Tahta kaşıklarda dağlama- süsleme sanatı yerini çok güzel almış. Onun duyguları, emekleri birleşmiş. Bursa’ya gidenler mutlaka gezmeli. O tahta kaşıkların yemek, oyun işlevinden başka nelere kadir olmuş bakmalı.

Peki Hüsnü Züber kim?
1930 yılında Üsküdar'da doğmuş. Haydarpaşa Lisesi, Harp Okulu Haritacılık bölümü. Uzun yıllar Haritacı olarak görev yaparken Anadolu’yu karış, karış gezmek. 1960 yılında 15 tahta kaşık ile başlayan sergi, 450 Türk tahta eşyası, 600 Türk motifli koleksiyon şeklinden Müzede onların buluşması.

İstanbul Kültür Festivali, Kuşadası, Foça, İzmir Uluslar arası Festival, yurt dışında değişik ülkelerde sergiler açması. İş Bankası yayınlarında “ TÜRK SÜSLEME SANATI “ adlı kitabının yayınlanması. “ İNSANCIL ÇİZGİLER “ adlı çalışma 1991 yılında Türkçe,İngilizce, Fransızca, Almanca olarak yayınlanıyor.

1971 yılında Yarbay Rütbesi ile emekli olduktan sonra kendini sanata vermiş. “ İHSAN HINÇER TÜRK FOOLKLORNA HİZMET ÖDÜLÜ” nü 1994 yılında almış.

Bursa’ya ulaşanlar Muradiye Külliyesi yanında Hüsnü Züber Evini ziyaret ederlerse; Yaşayan Müzede Kaşıkların Destanını birlikte yaşarlar. Onların her birinin ayrı birer öyküsü dillenecek. Her birini gördükçe Anadolu’da adım, adım Anadolu kültürü canlanacak. Kaşık Adasından, Kaşık Oyunlarına, Kaşık ile yenen yemekler. Kaşık ustaları. Sözün kısası kaşık ile ilgili her şey orada. Sanırım ilk fırsatta Bursa’ya ulaşıp; hem Hüsnü Züber dost ile hem kaşık hazineleri ile buluşacağız.

NOT: Fotoğraflar Rifat Karaduman tarafından bir süre önce ziyaretleri sırasında çekilmiştir.
Emeklerine sağlık.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Kullanılmış Etiketler

Celal Necati Üçyıldız

Counter:

Hits heute: 2,843 | Hits gestern: 6,045 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 10,617,046 | Klicks heute: 8,550 | Klicks gestern: 16,660 | Klicks gesamt: 114,961,154 | Alter (in Tagen): 2,491.56 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats