Giriş yapmadınız.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Thursday, April 23rd 2015, 11:09pm

Yaşanacak Bir Türkiye

YAŞANACAK BİR TÜRKİYE

Bu gün 23 Nisan, ulu Önder Atatürk bu günü çocuklara armağan ederken, Yaşanacak Bir Türkiye bırakmıştı. 1930 yıllara gelirken, fabrikalar yok, yollar yoktu. Önce demir yolları yapıldı. 10 yılda demir ağlarla örüldü. Türküler yakıldı karan trenler için. Sonra eğitim denildi. Köy Enstitüleri kuruldu. Fabrikalar kuruldu. Şeker, tütün, kağıt, kumaş derken uçak fabrikaları kuruldu.

Ama 1950 lere gelindiğinde, başta ABD olmak üzere, Avrupa'da da yer alan sömürgen ülkeler el attılar. Demir yolu durdu. Kara yolu yapıldı. İzmir, İskenderun yolcu vapuru iptal edildi. Otobüsler, kamyonlar satılsın diye.
1980 lere gelince bu ülkenin başına bela olan 12 eylül cuntası, üretmeyi unutturmak için özelleştirme gıy gıdısı içinde Cumhuriyet döneminde kazanılan tüm işletmeleri özelleştirip sattılar, peş keş çektiler.

Sonra 2002 den sonra bir iktidar geldi. Son gaz satışlara devam ettiler. Bu yetmedi, Cumhuriyetin siyasi hak kazanımlarına saldırdılar. Sendikasız, köle toplumunu yatırmaya devam ettiler. Toplum üretmeyi unuttu. Tüketim, el avuç açan toplum haline getirdiler.

2015 yılına girerken, 2023 Cumhuriyetin rövanşı konuşulmaya başlandı. İnsan odaklı bir yaşam yerine, çıkarcı, paracıl bir sisteme doğru gidiliyor. İnsan odaklı olmayınca, HES ler, Termik Santralleri, Nükleer Santraller, taş ocakları ile dağ, taş, orman talan edilmeye başlandı. Yani ülke yaşanmaz hale geldi.

22 Nisan 2015 günü Mersin'de Yenişehir Kültür merkezinde CHP nin aday tanıtım toplantısına katıldık. Burada yaklaşık 1500 kişi hepsi partili idi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğu'nun konuşmasını, ilgi ile izlediler. Alkışladılar. Bir seçim çalışması provası gibiydi. Bir eğitim çalışması olarak gördük.

Kemal Kılıçdaroğlu inanmıştı. Başbakan olmaya kararlı idi. Sakin, sakin, bağırıp çağırmadan YAŞANACAK BİR TÜRKİYE ö-modelini tek, tek anlattı. Hepsi anlaşılırdı bilgileri içeriyordu. Ama bankalara borcu olanların borç faizlerinin % 80 silme projesi çok anlamlı ve inandırıcı oldu. Rakamlar ile 17 milyar tutarın, 2 milyar ile ödenebileceğini öğrendik. Uzmanlar iyi çalışmışlar. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve ekibi iyi çalışmış. Her bir konu sunumları bu örnekte olduğu gibi. Hele mazot desteği ile üretimin artacağı sinyali. İşte bu gerçekçi bir olgu idi. Üretim artmadan, bu ülkenin kalkınmayacağını görmek ; BOLCA ÜRETİM HAKÇA BÖLÜŞÜM ile sosyal devletin yeniden kurulacağı. Yani İNSAN ODAKLI YAŞANACAK BİR TÜRKİYE tablosu gözümüzün önüne geliverdi.

Dün Mersin'de, yarın başka bir ilde, bu bilgi, materyaller, dağlara, bellere, çadırlara, mahallelere ulaşınca; sanırım daha iyi anlaşılacak. 7 haziran seçimleri bu anlamda, iletişim sanatına bağlı. Tek hedef koymada bir eksik var. YAŞANACAK BİR TÜRKİYE projesi ile % 50 leri hedeflemek gerekir. Bu proje anlatılırsa;
Tek başına iktidar yolu açılır. Türkiye'nin kaderini birileri çizmeden, kendi dinamikleri ile birlikte yol haritasını yapmak gerekir. CHP Mersin'de aday tanıtım toplantısında ; bu gerçeği gösterdi. Tek başına CHP iktidarı için daha fazla çalımla. Daha fazla kişiye ulaşma. Bizim adayımız diyen tüm üyeler görev başına. Artık 11 milletvekili adayı sizlerin, bizlerin adayı. Onlara sahip çıkma zamanı. 7 hazirana kadar eleştirme zamanı değil. Eylem zamanı. Bir silkinin, NÜKLEERSİZ, TERMİKSİZ, GÜNEŞİN, RÜZGARIN egemen olduğu, doğanın, insanın yaşam bulduğu bir düzen için haydin el ele.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Kullanılmış Etiketler

Celal Necati Üçyıldız

Counter:

Hits heute: 167,999 | Hits gestern: 46,405 | Hits Tagesrekord: 167,999 | Hits gesamt: 11,170,415 | Klicks heute: 828,382 | Klicks gestern: 277,171 | Klicks gesamt: 117,291,624 | Alter (in Tagen): 2,636.81 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats