Giriş yapmadınız.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Monday, October 2nd 2017, 11:18pm

Bir anı: Kıbrıs'ta Savaş Yıllarından

BİR ANI :
1974 KIBRIS’TA SAVAŞ YILLARINDAN

“ Anamur yolları kayrak çakıllı “ diye bir türkü dizesi var. Eskiden Anamur sahil yolu yapılmadan önce, Silifke Anamur yolları Gülnar üzerinden geçermiş. Gökbelen’den sonra Kayrak’a gelince, virajlar, rampalar başlarmış. Hele çifteler rampası dillere destan. Yollar kum, çakıl. Ama Kayrak’tan geçerken, başka bir renge bürünür. Bu çetin yollara girmeden, arabalar Kayrak’ta mola verir. Birer çay içilir. Vakit varsa, keçi etinden pirzola, ya da kavurma yenilir. Buz gibi sudan içilir, yola devam edilirmiş.

1974 yılında 27-28 Temmuz günlerinde Kayrak‘ta Gözlüklü Fevzi Amcamın evine gitmiştim. O günlerde geçen güncelerimi aktarmak istedim.
Delicesine rüzgar esiyor. Meşe, piynar, ardıç, hem de boz ardıç, çam ağaçları rüzgarda yıkılırcasına sallanıyor. Dalların hışırtısı, gürültüye dönüşüyor. Esinti hafifleyince bir melodi oluyor. Bir dinleti oluyor. Kuşlar, sincaplar, kargalar saklanmışlar.

Tarlalar, bir uçtan bir uca uzayıp gidiyor. Tarlaların bitiminde ormanlar başlıyor. Orman, kayalıklarla iç içe sıralanıyor. Zirveye yaklaştıkça katran, iledin ormanı başlıyor. Dağın tepesi kayalık, oralardan Toroslara bakıyor. Göksu vadisi ve karşıda Mut Mağaras, Dağ Pazarı dağları yer alıyor. Oradan çıkan deli poyraz soluğu burada alıyor.
Yarı düzlükleri açıp, tarlalar yapmışlar. Tepelerin aralarında sıralanıyor. İnişli yokuşlu yer alıyor. Tek tük sayvant evler yer alıyor. Çoğu ekin ekme ve derme zamanında yurtluk olarak kullanılıyor.

Tarlalarda nohut yolunuyor. İmece yardımlaşa yoluyorlar. Biz de amcamlara yardım ettik. Gündüz poyrazda nohut yolmadan bayağı yorulmuşuz. Ama radyoda Kıbrıs Barış Harekatı var. Onun haberlerini dinliyoruz.
Cenevre’de ateşkes görüşmeleri devam ediyor. Yunanistan zaman kazanmak istiyor. Bahanelerle oyalıyor.

Radyoyu dinlerken uyuyakalmışız. Sabaha karşı saat 04.00 korna sesi ile uyandık. Kamyoncu Osman Dölek gelmiş.
“ Haydin kalkın. “
Güneş doğuncaya kadar harmanda buğday, samanlar hararlara basıldı, buğdaylar çuvallara dolduruldu.
Ayağımda ağrılar fazlalaştı. Başım dönmeye başladı. Eve geldim. Gelincem soğanı, sabunu yağla kavurdu. Ayağıma sardılar. Bir de aspirin verdiler. Rahatlamıştım. Öğleyin Kürt köyünden gelen peynir ile sıkma yapıldı. Kayraklı Memet Ali‘nin getirdiği ayran ile yendi, içildi.

Saman, buğday yüklü kamyon ile Kayrak’tan ayrıldık. Ben Gökbelen’de arabadan indim. Ayağım yine ağrımaya başladı.
Radyoda haberler olanca hızı ve heyecan ile verilmeye devam ediyordu.

“ Cenevre görüşmeleri devam ederken, İngiltere Türkiye’ye ültimatom verdi. Türkiye aynı şiddetle yanıt verdi. “
“ İngiltere, ABD, görüşmeleri devam etti. Callagan, Kıssıncır’ın görüşmeleri sonrasında, ABD Türkiye telefon görüşmeleri devam etti.
31 Temmuz’da 13.00 haber bülteninde 7 maddelik ateşkes antlaşması imzalandı. Son madde tartışmalı olarak kayda alınmış.

Türkiye Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Timisi’nin demeci okunuyordu.
“ Hükümetin başarısını tebrik ediyorum. Saygılar sunuyorum. “

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Counter:

Hits heute: 9,411 | Hits gestern: 6,707 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 9,370,545 | Klicks heute: 60,216 | Klicks gestern: 25,067 | Klicks gesamt: 110,039,026 | Alter (in Tagen): 2,278.9 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats