Giriş yapmadınız.

• "Nihat MUSTUL" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Nihat MUSTUL"

Meslek: Emekli Öğretmen, Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, October 11th 2017, 3:58pm

Hoşça Kal Sertavul

HOŞÇA KAL SERTAVUL

Ne de çabuk geçti yayla günleri…
Bir güzelliğe doymadan başka bir güzelliğin sizi çağırması hem hüzün, hem sevinç oysa...
Ekim ki yaylanın en dingin, en lezzetli, en doyumsuz ayı oysa... Poyrazlar bitmiştir, gündüzler kısalmış güneş daha bir özlenir olmuştur, yıldızlar yakınlaşmıştır, ceviz başaklama dönemidir, güz meyvelerinin tadı doruktadır, çay içmek daha bir doyumsuzdur…
Arkadaş, komşu daha bir değerlenir…
Güz otları, güz çiçekleri, toprak kokusu, ağaçların güz giysisi…
Ya Özgürlük Yolum… Sabahları kör dumanın içinde yürümek, sarıçiğdemler, yağmur yağmışsa toz tomaların tozundan ağaçların birazcık yunuşu, çam ve ardıç kokusunun koyulmuşu, toz tomalarından daha az toz, köpeklerin bile insan arayışı…
Özgürlük Yolum demişken; bir zamanlar birazcık yazmıştım bunu, yaklaşık şöyle demiştim, “Yıllardır sabah yürüyüşlerimi burada yapıyorum. Birçok yazımın, şiirimin, öykümün temelleri burada atıldı, birkaç cümlesi birkaç dizesi burada yazıldı. Bu yüzden burası benim Özgürlük Yolum. Belki bir gün birisi; bir ya da birkaç arkadaş, ya da bir belediye başkanı “Özgürlük Yolu” levhasını (Türkçesi yok) asar bu yolun girişine.”
Şimdi düşünüyorum da, benim iradem dışında bu yolun hakkını vererek bunu yapabilecek bilinçli, birikimli, kararlı bir tek kişi var. O da ne yazık ki bugünlerde biraz Nazım!
Sonra parktaki spor araçları, Mut’taki parkta yok ki böyleleri…
Ya Sertavul’un kuşları; kuzgunları, kartalları, akbabaları?.. Kuzgunların her sabah ve akşamüzeri Sertavul gökyüzündeki doyumsuz dansları, yürüyüş yolumda yüz yüze gelişlerimiz… Marmara depremini olağanüstü devinimleriyle bunlar haber vermemiş miydi birkaç saat önceden?..
Ya yıllardır her ala şafakta bana en güzel şarkılarını söyleyen, bana aşık bir kuşun, birkaç yıldır kaybolup gidişi!..
Ya ağaçlarımızdaki serçelerin yıl yıl azalışına yanışım, kanayışım!..
Kolay mı bir aşkı bırakıp gitmek, gideceğiniz yer başka bir aşk olsa da?..
Seni ne kadar sevdiğimi sen de biliyorsun aslında, bunu derinliklerimde hissediyorum. Bunun onlarca gerekçesi var tabi. İnsan ki zaten yaşadığı yeri sevmeli, özlemeli, sarılmalı oraya, doymamalı hiç, tutkun (aşık) olmalı… Ben de senin beni sevdiğini biliyorum bak. Benim gibi sen de bana tutkunsun. Bundan eminim. İnsan ki zaten, yaşadığı yeri kendisine aşık edendir.
Sertavul ve Mut! İki sevgili, birisi gel diyor artık, birisi gitme daha…
Delidolu bir tutkunum daha gidiyor diye üzülme be, kışa kadar kim bilir daha kaç gelir giderim, üzülme. Bahçeyi bellemeye geleceğim bir, kalan yiyecekleri götüreceğim iki, özlediğim ve özlettiğim için geleceğim üç, gelişimin birisinde de evin önünde çalı çırpı yakıp ateş keyfi yapacağım dört, bakarsın karda da gelirim beş…
Ne diyeyim, yarı yarıya gönülsüzüm işte…
Ama ille de hoşça kal!..
Ve hoşça kalakal, Özgürlük Yolumun taaa tam karşısındaki hiç bilmediğim bir evdeki hiç görmediğim bir yüz; zorunlu tutsaklığından gönüllü tutsaklığınla, bu doyumsuz dünyada!..
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Counter:

Hits heute: 9,448 | Hits gestern: 6,707 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 9,370,582 | Klicks heute: 60,675 | Klicks gestern: 25,067 | Klicks gesamt: 110,039,485 | Alter (in Tagen): 2,278.9 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats