Giriş yapmadınız.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Monday, December 4th 2017, 4:20pm

Bodrum'da CHP İlçe Kongresindeydik

BODRUM’DA CHP İLÇE KONGRESİNDEYDİK

Halikarnassos’ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve "Tarihin Babası" olarak bilinen HEREDOT‘a göre Bodrum Dor‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir. Bodrum M.Ö. 386 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir.

Halikarnassos en parlak devrini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bodrum M.Ö. 192 Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

Son yüz yılda Anter ailesi buranın gelişimine büyük katkı sunmuşlar. Cevat Şakir Karaağaç, Zeki Müren, Sadun Boro gibi dünya çapında insanlar buranın tanıtımını yapması ve turizm planlı çalışmalar ile dünyanın gözdesi kentler arasına girmiştir Bodrum. Güllük, Güvercinlik, Mumcular, Torba, Gündoğan, Göltürkbükü, Yalıkavak, Gümüşlük, Karabağ, Akyarlar, Turgut Reis, Ortakent, Yahşi gibi koylara serpişmiş; Marinaları, otelleri ve bireysel konut alanları ile her bir koy anlam kazanmıştır. Tarihi kale, kale içinde yer alan dünyanın sayılı Amfora Müzesi, Zeki Müren Müzesi ve kültür yaşamı ile, her şeyden öteye doğası, güneşi ile yaşanabilecek bir kent zinciri yer alıyor.

Kentte % 80 tüketici nüfus, % 20 si ise üreten toplum olmuş. Doğaya saygı, doğaya sevgi planları bu yönde gelmesine katkı sunmuştur.

3 ARALIK 2017 Pazar günü BODRUM’da CHP ilçe kongresini izledim. OASİS Nurol Kültür Merkezinde saat 12.00 de başlayan kongrenin divan başkanlığını Muğla Milletvekili Nurettin Demir yaptı.
CHP Muğla milletvekili AKIN ÜSTÜNDAĞ, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP Muğla il başkanı Mürsel Alban, MHP ve AKP’nin ilçe başkanları katıldılar.

Divan Başkanı Nurettin Demir, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı söylemeye davet etti. Daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı Recai Seymen faaliyet raporunu slayt ve anlatım ile sundu.

Süleyman Uysal, Hüseyin Anıl, Durmuş Ali Öztürk, Kerim Cangır, Alkım Denizaslanı, Kanı Karakaya, Mustafa Yılmaz, Mustafa Coşkun, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Muğla CHP İl Başkanı Mürsel Alban birer konuşma yaparak kongreye heyecan ve anlam vermişlerdir.

Yönetim Kurulu faaliyet raporunun ardından hesap durumu, bütçe okundu. Her biri oy birliği ile onaylandı.

Görevdeki İlçe Başkanı Recai Seymen ve Tuna Işın başkanlığındaki iki liste sunuldu. Seçimler sonucu : Recai Seymen 220 oy alırken, Tuna Işın ise 169 oy aldı.

Kongrede en yaşlı üye Rıfat Güneri ile sohbet etme olanağı buldum. 91 yaşında çoban, sığır, koyun yetiştirmiş. 1949 yılında askerden gelmiş, 1950’de CHP’ye üye olmuş. O günden bu yana üyeliği devam ediyor. Her gelen onu selamlıyor. Sohbet ediyor. Hala dinç,

“ Biz yıllarca hep ürettik. Koyun, inek ürettik. Onları hep otlarla ile besledik. Kar görmez Bodrum her zaman yeşil olur. Hem gezer, hem yayılırlar. Bölgemizde et lezzetli olur. İstanbul, Suriye, Arabistan daha çok Yunanistan’a çok mal verdim. Ama şimdi üretim durdu. Et, inek ithalini duydukça içim gidiyor. Öfkem çoğalıyor.

Üretim artmalı. Bu ülke ancak böyle kurtulur. “ Kongre üyesi Çoban Rıfat Dede böyle diyor. Ülkeyi yönetenler ne yapıyorlar.!?

“Bolca üretim, hakça tüketim.“ Bodrum’dan mesaj bu...

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Şu anda sizin dışınızda 1 kullanıcı bu konuyu geziyor:

1 Misafir

Counter:

Hits heute: 1,789 | Hits gestern: 0 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 9,651,121 | Klicks heute: 13,161 | Klicks gestern: 0 | Klicks gesamt: 111,692,804 | Alter (in Tagen): 2,332.52 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats