Giriş yapmadınız.

• "Nihat MUSTUL" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Nihat MUSTUL"

Meslek: Emekli Öğretmen, Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, December 6th 2017, 6:50pm

Ve Eleştiriyorum

VE ELEŞTİRİYORUM

Eleştirmek kimseyi aşağılamak, kimseyi küçümsemek ve kimseye haksızlık yapmak, hele hele böbürlenmek, burnu büyüklük yapmak hiç değildir.
Konumuz doğa, doğa yürüyüşleri, dolaysıyla Mut Çıtlık Doğa Grubu.
Mut Çıtlık Doğa Grubu 2010 Kasımında 9 arkadaşla kuruldu ve Mut’a doğada yürüme kültürünü kazandırdı. Siyasi bir yönü asla yoktur. Tek ortak paydası doğa ve insanın kendisidir. Bugüne kadarki doğa yürüyüşlerine katılanların sayısı (başka gruplarsız) 17 ile 120 arasında olmuştur. Kendisi dışında Silifke, Karaman, Erdemli ve Mersin doğa gruplarıyla da ortak yürüyüşler yapmıştır. Kesinlikle parasal bir amacı ve de bütçesi yoktur. Yol paraları araçta toplanır… Hepsi bu kadar.
“Gitmediğin yerler senin değildir” demişti tarihte bir paşa. Peki biz nerelere gitmiş, nereleri görmüş, nerelerde yürüyüş yapmış, nereleri bizim etmiştik? Eğre, Kestel, Mağras ve Büyük Arkaç dağları, nice ormanlıklar, nice dereler, nice köyler/köyler arası, nice yaylalar… Mut dışında Antalya, Mardin, Silifke’nin, Erdemli’nin, Mersin Adana’nın, Gülnar’ın, Ermenek’in en güzel yerleri, Karaman’da Babadağ, Karadağ, Saklı Cennet, Taşkale…
Birçoğu tek başına hiçbirimizin gidip göremeyeceği yerler.
Peki bu, “Ve Eleştiriyorum” yazısı nereden çıktı?.. Diğer doğa gruplarına bakıyorum, katılanların çoğu okumuş, kültür düzeyi yüksek olan insanlar. Örneğin sayı olarak bile Silifke TADOG’u ele alacak olursak, birlikte son yürüyüşümüze bizden üç kat fazla katıldılar. Tabi Silifke’nin nüfusu bizden üç kat fazla, bunun bilincindeyim. Ama Silifke’de de iki doğa grubu var ve her hafta yürüyüş yapıyorlar. Bizse ayda bir, daha!
Ve doğal olarak, insan düşünmek zorunda kalıyor. Kapımız herkese açık, siyasi bir amacımız yok, peki neden Mut’un kamu çalışanları, serbest meslek sahipleri, gençleri ve emeklileri yeterince katılmıyor doğa yürüyüşlerine, neden?..
Bizim bir eksikliğimiz, bir yanlışımız mı var, bunu da düşünüyoruz elbette.
Büyük konuşmuş gibi algılansam da, bu toplumun en gençleri biziz, doğa yürüyüşçüleridir ille de, inadına. Ruh ve yürek gençliği bu. Doğadan koparılan, midesi tostla beyni testle doldurulan bir genç, kazara yürüyüşün birisine gelince, daha bin metrede yorulup tıs tıs edip “öldüm bittim” diyorsa, bedenen bile genciz dememiz çok yanlaş sayılmaz herhalde.
Doğa tutkusu bambaşka bir şey. Doğayla haşır neşir olmayanın diğer insanlarla da, kendisiyle de ilişkisi noksandır. Köylü yoksuldur, yoksundur ama doğayla iç içedir. Oysa mutludur. Ya her şeyi olup doğadan yoksun olan şehirli?
Doğa yürüyüşlerine katılmak, ilk başta insanın kendisini düşünmesidir, kendisini önemsemesidir. Şehrin kirinden, gürültüsünden, dedikodusundan, yorgunluğundan, telefon, bilgisayar, televizyon tutsaklığından kurtulup özgürleşmektir, spordur, sağlıktır, temiz havadır, dostluktur, arkadaşlıktır, doğa bilincidir, doğa sevgisidir…
Bu yüzden, herkes beni hoş görsün ama eleştiriyorum gelmesi gerekip de gelmeyen herkesi, eleştiriyorum. Herkesin işinin gücünün, duygusunun düşüncesinin, derdinin tasasının, planının programının, ilgisinin isteksizliğinin farklı olduğunun da bilincindeyim elbette.
Bu bir bilinç işi, tutku aslında. Bunu da biliyorum. Ama toplumsal bir varlıksak eğer, birlikte güzellikler de yaratmamız gerekmez mi? Bu bir bilinç işi demem bilgiçlik sayılmamalı asla.
Her doğa yürüyüşümüzde gözlerimiz kamu çalışanlarında, gençlerde, emeklilerde… Kahveler ve kimi yerler (!) tıklım tıklım emekli, çalışan ve genç dolu. Evler…
Bu yüzden (belki de hakkım olmadan) eleştiriyorum arkadaş, gelmesi gerekip de gelmeyen herkesi. Ama öğretmenleri on kat, yirmi kat fazla. Zamanları büyük oranda ellerinden alınsa da.
Ayda bir gün, bir Pazar… Kendimiz için, beden ve ruh sağlığımız için, çocuklarımız…
Gitmediğin yerler senin değildir…
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Şu anda sizin dışınızda 1 kullanıcı bu konuyu geziyor:

1 Misafir

Counter:

Hits heute: 1,736 | Hits gestern: 0 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 9,651,068 | Klicks heute: 13,089 | Klicks gestern: 0 | Klicks gesamt: 111,692,732 | Alter (in Tagen): 2,332.52 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats