Giriş yapmadınız.

• "Nihat MUSTUL" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Nihat MUSTUL"

Meslek: Emekli Öğretmen, Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, January 10th 2018, 9:16am

Yürüyüş Günlüğü / 2

YÜRÜYÜŞ GÜNLÜĞÜ / 2

Sabaha yakışan en güzel sözcük nedir biliyor musunuz? Günaydın!..
Benim “günaydın” inatçılığım kadar, “Selamünaleyküm” inatçıları da var ama…

Sabah yürüyüşlerimi erken yapıyorum. Bugün dört servis sürücüsü “Günaydın” dedi bana; ikisi korna çalarak, birisi el sallayarak, birisi farları yakıp söndürerek…
Sabah yürüyüşlerime çıkarken, sanki yollara parklara sözcükler dökülmüş de, onları toplamaya çıkıyormuşum gibi biraz da…
Benim bir günümü bir bilseniz, “Dünyanın en dayanıklı kalbi sende” dersiniz. Vallahi!..
Yağmur sonrası bir sabah yürüyüşü mü? Doyumsuz! Hele güneş de çıkmışsa; çimenler, yapraklar, ağaçlar, her yer, her şey pırıl pırıl, ışıl ışılsa, altın suyuyla boyanmışsa… Yağmur yumuşsa hepsinin kirini tozunu... Bin kere doyumsuz!..

Doğanın ürünü olduğunu bir türlü kabul etmiyorsun! Bak bakalım şu yürüyüş yaptığın parktaki çimenlerin, ağaçların, kedi ve köpeklerin yaşam mücadelesine, ölüme direnişlerine. Seninkiyle aynı değil mi?

29 Kasım 2017, dün yağmur yağdı, Mut Çukuru günlük güneşlik, Mut dağlarının üzeri bulut dağları…

Bu çarpık ve de giderek dinselleştirilen eğitim sisteminde öğrenciler ders, dershane, kurs, sınav, test, yarış derken, doğal olarak bu çarpıklık onlara da yansıyor. Havanın kirlilik durumuna göre zaman zaman yürüyüş saatlerimi değiştiriyorum. Görüyorum ki parkta oturanların çoğu öğrenci ve genç kesim. Oturdukları yerde bıraktıklarını bir görseniz, en ağır cezayı bu çocuklara değil, onları bu duruma getiren bozuk ekonomik düzene ve çarpık eğitim sistemine vermeniz gerekir. Nitelikli birkaç öğretmen bu bozuk eğitim sisteminde ne yapabilir ki!.. Ben öğretmen olsaydım, öğrencilerimi zaman zaman bu parka getirip bu çirkin görüntüleri gösterir miydim ki? Kirli bir deniz için pırıl pırıl akan bir derenin ne hükmü olur ki!?..

Bir günde komşusuz iki mevsim
Parktaki iğde ağaçları…

Bir insan bir parkla iki sevgili olduğunu ne zaman anlar? Sabah yürüyüşlerini hep orada yapıp, birkaç gün gitmediğinde…
mutilcemiz_logo

mutilcemiz