Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, MUT İLÇEMİZ NET sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "Mehmet ÜNLÜ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Mehmet ÜNLÜ"

Meslek: Emekli

• Özel mesaj gönder

1

Thursday, March 18th 2010, 11:47am

Çanakkale Şehitlerine

Fotoğraf: Yüksel KALKAN

Çanakkale Şehitlerine

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya-
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

Ne hayâsızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde-gösterdiği vahşetle 'bu: bir Avrupalı'
Dedirir-Yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi,
Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yâhud kafesi!
Eski Dünyâ, yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı beşer,
Kaynıyor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer.

Yedi iklimi cihânın duruyor karşında,
Avusturalya'yla beraber bakıyorsun: Kanada!
Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk:
Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.
Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...
Hani, tâuna da züldür bu rezil istilâ!
Ah o yirminci asır yok mu, o mahlûk-i asil,
Ne kadar gözdesi mevcûd ise hakkıyle, sefil,
Kustu Mehmedciğin aylarca durup karşısına;
Döktü karnındaki esrârı hayâsızcasına.
Maske yırtılmasa hâlâ bize âfetti o yüz...
Medeniyyet denilen kahbe, hakikat, yüzsüz.
Sonra mel'undaki tahribe müvekkel esbâb,
Öyle müdhiş ki: Eder her biri bir mülkü harâb.

Öteden sâikalar parçalıyor âfâkı;
Beriden zelzeleler kaldırıyor a'mâkı;
Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,
Atılan her lağamın yaktığı: Yüzlerce adam.
Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer;
O ne müdhiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer...
Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,
Boşanır sırtlara vâdilere, sağnak sağnak.
Saçıyor zırha bürünmüş de o nâmerd eller,
Yıldırım yaylımı tûfanlar, alevden seller.
Veriyor yangını, durmuş da açık sinelere,
Sürü halinde gezerken sayısız teyyâre.
Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler...
Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!
Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından;
Alınır kal'â mı göğsündeki kat kat iman?
Hangi kuvvet onu, hâşâ, edecek kahrına râm?
Çünkü te'sis-i İlahi o metin istihkâm.

Sarılır, indirilir mevki-i müstahkemler,
Beşerin azmini tevkif edemez sun'-i beşer;
Bu göğüslerse Hudâ'nın ebedi serhaddi;
'O benim sun'-i bedi'im, onu çiğnetme' dedi.

Asım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmiyecek.
Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın.

Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...
Seni ancak ebediyyetler eder istiâb.

'Bu, taşındır' diyerek Kâ'be'yi diksem başına;
Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;
Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namıyle,
Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyle;
Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,
Yedi kandilli Süreyyâ'yı uzatsam oradan;
Sen bu âvizenin altında, bürünmüş kanına,
Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,
Türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;
Gündüzün fecr ile âvizeni lebriz etsem;
Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...
Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.
Sen ki, son ehl-i salibin kırarak savletini,

Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddin'i,
Kılıç Arslan gibi iclâline ettin hayran...
Sen ki, İslam'ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
O demir çenberi göğsünde kırıp parçaladın;
Sen ki, rûhunla beraber gezer ecrâmı adın;
Sen ki, a'sâra gömülsen taşacaksın...Heyhât,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.

Mehmet Akif Ersoy

mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Mehmet ÜNLÜ" (Mar 17th 2011, 11:28pm)

gönül

Yönetici

• "gönül" bir kadın

Meslek: güzellik uzmanı

• Özel mesaj gönder

2

Thursday, March 18th 2010, 12:33pm

Cevap: Çanakkale Sehitlerine

Kanlı mücadelede dayanışma örneğini gösteren ve Türk milletinin neleri başarabileceğinin tüm dünyaya ispatladığı gündür.Başta M.KEMAL ATATÜRK ve silah arkadaşları ,Türk ordusu ve vatan uğruna canlarını feda eden kınalı kuzuları şükranla anıyoruz ruhları şad olsun.
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Muzaffer KILIÇ

Orta Düzey

• "Muzaffer KILIÇ" bir erkek

Meslek: Eğitimci-Yazar

• Özel mesaj gönder

3

Thursday, March 18th 2010, 1:00pm

Cevap: Cevap: Çanakkale Sehitlerine

ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRK'ÜN ZAFER DESTANIDIR..

* Yok edilmek istenen bir milletin Emperyalist devletlerin en güçlü donanmalarını yok ettiği destanın adıdır Çanakkale.
*Birliklerine;"Ben size savaşmayı değil,ölmeği emrediyorum.Biz ölünceğe kadar yeni kuvvetlerimiz gelebilir,düşmanı durdurabilir"komutunu veren Mustafa Kemal'in büyük komutanlık vasfının ortaya çıktığı zaferin adıdır Çanakkale.
*254 bin Mehmetçiğin,Emperyalist devletlerin çoğunluğu kiralık olan,Gurka'lara,Anzaklara,Fransız,İngiliz,İtalyan,Yunan işgalci birliklerine karşı ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dedirterek kazandığı zaferdir.
*Çanakkale zaferi 30 Ekim 1918 Mondros ateşkes anlaşmasından sonra 19 Mayıs 1919!da başlayan,30 Ağustosta 1922 de sona erenTürk Kurtuluş Savaşının komutanını milletiyle bütünleştiren zaferdir.
*Çanakkale zaferi,soylu bir milletin direniş ve savunma destanıdır.
*Çanakkale Zaferi,Kahraman Türk ordusunun düşmanlarını kahreden,kendi milletini gururlandıran tarihi bir zaferdir.
*Çanakkale savaşlarında MUT'un 134 Mehmetçik evladı,Kanlısırt muharabelerinde üç gün içinde şehit olmuştur.(Şehitlerimizi,köy köy gazetede yayınladım)
*Mustafa Kemal Atatürk'ü ve aziz şehitlerimizi saygıyla,rahmetle anıyorum

• Özel mesaj gönder

4

Thursday, March 18th 2010, 8:34pm

Cevap: Cevap: Cevap: Çanakkale Sehitlerine

- ÇANAKKALEDE TARİHİN SEYRİ DEĞİŞMİŞTİR

-KUŞATILAN,YOKEDİLMEK İSTENEN TÜRKLÜK ALEMİNİN YANINDA İSLAM ALEMİ DE KURTULMUŞTUR.

-ALMANYA GÜCÜNÜ KORUYARAK BU GÜNKÜ ALMANYA OLMUŞTUR.

-250 BİN KINALI KUZUYLA BİRLİKTE 250 BİN ANADOLU ANASININ DA YÜREĞİ ÇANAKKALEYE GÖMÜLMÜŞTÜR.ÇANAKKALE SIRADAN BİR SAVAŞ DEĞİLDİR.

-HOCAM İLAHİ RAHMETİN YEŞERTTİĞİ ÖLÜMSÜZ ÇİÇEKLER;ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE NE YAZILSA NE SÖYLENSE DENİZDE BİR DAMLA BİLE OLMAZ.

-BU KONUYA OLAN DUYARLILIĞINIZ BİZLERİ MUTLU EDİYOR.YUKARDAKİ ÇANAKKALE ŞİİRİNİ NE ZAMAN OKUSAM GÖZÜM YAŞARIYOR.YAŞARMADAN OKUDUĞUM AN YOK GİBİ..NEDENDİR BİLEMİYORUM....

-MUT ŞEHİTLERİ İLE İLĞİLİ YAZINIZI BİRGÜN SİZDEN ALIRIM İNŞALLAH.

-HOCAM MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.İYİKİ VARSINIZ.HOŞÇAKALIN...
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

• Özel mesaj gönder

5

Friday, March 18th 2011, 12:14am

MUT BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARINDAN OLAN

M U T
claudıopolıs
Ensar Köse-Doğan Atlay

Çanakkale Savaşı'nda bu vatan için şehit düşen "Mut" lu hemşehrilerimizin aziz hatıralarına ithaf..edilmiş değerli bir kitap;

Kitabın giriş kısmına Çanakkale Savaşında şehit düşen Mut'lu 155 hemşehrimizin (Dedelerimizin) isimlerine yer verilmiş.Her Mut'lunun evinde mutlaka bulunması gereken değerli bir kitap.Emeği geçenlere teşekkür ediyorum...
..................................................................

7-8 HANELİ BARABANLI Köyünden 8 şehit.
Diğer köylerde Barabanlı'dan farksız.Hemen hemen her köyden 6-7 bazı köylerde 10-15 civarında şehit verilmiş.Yani her ocağa (eve) ateş düşmüş.Bizler o şehit dedelerimizin torunlarıyız.
Şairin;
"Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın. "

Dediği Çanakkaleyi geçilmez yapan; bu güzelim ülkeyi bizlere emanet eden dedelerimizin ruhları şad,mekanları cennet olsun.

(Ricam; Mut İlçe Müftülüğü Çanakkale şehidinin olduğu her köyde ve Mut merkez camimizde 18.3.2011 tarihinde mevlüt okutulmasına öncülük ederlerse çok memnun kalırız.)
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Bu mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Mehmet ÜNLÜ" (Mar 18th 2011, 12:21am)

6

Friday, March 18th 2011, 12:58am

:)

Bu güzel siir icin tesekkürler.

Her muharebe, o muharebenin baskomutani ile anilir. Nasil ki, Inönü muharebeleri Ismet Pasa, Sakarya/Baskomutanlik muharebeleri Mustafa Kemal Pasa, Plevne muharebesi Gazi Osman Pasa, Kosova muharebesi Sultan Murad, Akdeniz Barbaros Hayrettin Pasa, Waterloo Napolyon ile vs. aniliyor ise, Canakkale Muharabeleri icinde tüm Sehitlere, Gazilere ve Canakkale Cephesinin Baskomutani Maresal Liman Von Sanders Pasaya da tesekkürler.

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "benken" (Mar 18th 2011, 1:05am)

• "Emin Tüzün" bir erkek

Meslek: Hekim

• Özel mesaj gönder

7

Friday, March 18th 2011, 10:49am

KOMUTAN - LİDER OLMAK...

Çanakkale kara savaşlarında yer alan askeri birliklerin bağlı olduğu 5.Ordunun komutanı Alman Mareşal Otto Liman Von Sanders'tir. Kendisi Osmanlı Orduları Başkomutan Vekili Enver Paşa tarafından, önceki komutan Esat Paşa'nın yerine, üstelik savaş planları yapıldıktan sonra 26 Mart 1915^te atanmıştır.İttihat Terakki'nin yöneticilerindeki Alman hayranlığı sonucunda Osmanlı Ordularında görev yapan Sanders Paşa'nın Çanakkale Cephesindeki ilk yanılgısı, çıkartmanın yapılacağı yeri, Albay Mustafa Kemal ve diğerlerinin uyarılarına rağmen yanlış öngörmek olmuştur.
Kahraman 57.Piyade Alayına, "Ben size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar yerimizi başka kuvvetler alacaktır!..." tarihi
emrini veren bir albaydı. 19.Tümen Komutanı Miralay Mustafa Kemal, kendi insiyatifiyle bu emri verdi Conkbayırı bölgesinde. 60 yaşındaki Mareşal, müttefik kuvvetlerin Saros bölgesine çıkmasını beklerken, genç albay çıkartmanın ana bölgesinin Arıburnu sahilleri olacağını öngörmüş ve kendine bağlı birlikleri bu bölgeye doğru -hiçbir emir almadan-kaydırmıştı.
Tarihler bir lider komutanın dehasınna tanıklık ediyordu. Yüksek bir ruhla birleşen bu deha, bir devletin doğuşuna öncülük etmeye koşuyordu!
Türk halkı asıl Çanakkale Zaferinden sonra tanımış ve sahip çıkmıştır Mustafa Kemal'ine...
Tarihler böyle yazar ama yeminli mütarekeciler, mandacılar kabul eder mi bilinmez(?)...

CUMHURİYETN ÖNSÖZÜ OLAN ÇANAKKALE ZAFERİ'Nİ YARATAN TÜM ŞEHİTLERE VE ONLARIN EŞSİZ LİDERİ VE KOMUTANLARINA SAYGIYLA...

8

Friday, March 18th 2011, 11:39am

Yalan dolu Resmi Tarih TC Inkilap Tarihi öyle yazar.

Her muharebe o muharabenin baskomutaninin adiyla anilir. Galibiyeti veya Maglubiyeti'ten dolayi degil. O Muharebenin Baskomutani oldugu icindir bu.

Plevne'de Gazi Osman Pasa'da yenildi ama onun adi ile özdestir. Waterloo'da da Napolyon yenilmistir ama onun adi ile özdestir.
Viyana'da Merzifonlu Pasa yenildi ama onun adi ile birlikte anilir.
Inönü Savasi da galibiyet degildir ama Ismet Pasa ile anilir.

Bunun galibiyetle, maglubiyetle ilgisi yoktur. Suyla buyla alakasi yoktur. Bir muharebenin Baskomutani olup olmamakla alakali birseydir.

Yildirim Ordular Grubu yenilince bunun sorumlusunun Liman Von Sanders olarak adi aniliyor, ama galibiyet olunca onun adi anilmiyor öyle mi ?

(Ittihaticlara gelince; Ispet Pasa'da, Mustafa Kemal Pasa'da Ittihatciydi)

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "benken" (Mar 18th 2011, 11:47am)

• "Emin Tüzün" bir erkek

Meslek: Hekim

• Özel mesaj gönder

9

Friday, March 18th 2011, 3:57pm

ÇOK GELMEZ Mİ?

Mustafa Kemal, Arıburnu Kumandanı'dır. İngilizler Anafartalar'a çıkmışlardı. Durum buhranlı ve çok tehlikeliydi. Mustafa Kemal, Başkumandan Yardımcısı Enver Paşa'ya doğrudan doğruya müracaata mecbur kalıyor. Kendisini tatmin eden bir cevap alamıyor. O sırada karargâhı Yalova'da bulunan Liman von Sanders Paşa, telefonla Mustafa Kemal'i arıyor. Konuşmaya yardımcı olan Genelkurmay Başkanı Kâzım Bey'dir. Liman von Sanders'in sorduğu soru şudur:
- Durumu nasıl görüyorsunuz, nasıl bir çare tasarlıyorsunuz?
- Durumu nasıl gördüğümüzü çoktan size iletmiştim. Çareye gelince: Bu dakikaya kadar çok müsait çareler vardı. Fakat bu dakikada bir tek çare kalmıştır...
Liman von Sanders soruyor:
- O çare nedir? Cevap kesindir:
- Bütün kumanda ettiğiniz kuvvetleri emrime verin. Çare budur!...

Cevap alaylıdır:
- Çok gelmez mi?
- Az gelir!...
Ve telefon kapanıyor.
Pek kısa bir süre sonra olaylar, Liman von Sanders Paşa'yı, kumanda ettiği kuvvetleri Mustafa Kemal'in emri altına vermeye mecbur etmiştir.

Niyazi Ahmet BANOĞLU

10

Friday, March 18th 2011, 7:13pm

Alıntı

Niyazi Ahmet BANOĞLU

Niyazi Ahmet BANOĞLU kim ????

Bak bende bir sey anlatayim;

Bi gün aradim Ingiliz Kralicesi Elizayi; "Bana bak kizim" dedim, "Bu is böyle gitmez, derhal Danimarka Krali ile Ispanya Kralicesinide ara ve haftasonu acil ücünüz derhal bana gelin toplanti yapacagim. Gelirkende senelik faaliyet raporlarinizi, bilancolarinizi filanda getirin. Cok gizli bir toplanti yapacam, fazla kimse duymasin. Ispanya Kraliceside Fransadan gecsin, gelirken ordan bi Bordo sarabi getirsin" dedim.
Sagolsunlar, kirmadilar beni (isterseler kirsinlarda bi göreyim bende onlarin bacaklarini nasil kirarim), derhal geldiler, hatta bir günceden.

(Not: Gizli toplanti oldugu icin tutanak filan tutturmadim.)

Inanmazsaniz Niyazi Mehmet SALIMVELIDEDEOGLU'na sorun.

:)

11

Friday, March 18th 2011, 7:34pm

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ŞÜKRANLA ANIYORUM,. ABDULLAH YÜCE

• Özel mesaj gönder

12

Friday, March 18th 2011, 7:48pm

Çanakkale savasi

Dünyada başka bir eşi benzeri olmayan Çanakkale savaşını bizler okullarda sıradan bir savaş olarak öğrendik.

Henüz Çanakkale Savaşının heybetini önemini anlatan bir çalışma ortaya koyamamışız.

Hala bu şanlı destanın yazıldığı coğrafyanın yalnızlığını sahipsizliğini daha bugün TV lerde gösterilen sahipsiz top namluları işin ciddiyetini Çanakkaleye verdiğimiz değeri apaçık göstermektedir.Bizleri kahreden bunlardır.

"BENKEN" ve "EMİN TÜZÜN" Beylerin yazdıkları aslında doğrudur.Asıl güzel olan bu konuya duyarsız olmadığınızdır.Sizleri kutluyorum.
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

13

Friday, March 18th 2011, 8:15pm

Cevap: Çanakkale savasi

Alıntı

Henüz Çanakkale Savaşının heybetini önemini anlatan bir çalışma ortaya koyamamışız.

Evet, efsanelerden vakit bulunursa, dünyada son 200 senenin en önemli 5-6 savaslarindan biri olan Canakkale Savasi icin bahsettiginiz gibi bir calisma belki ortaya konabilir ama heyhat, henüz daha hala "benim seyhim var yaaaa.... böyle iyi uctuydu, söyle iyi ucar" larla hosca vakit geciriyoz...

(Gerci öyle calismalar dünyada baska dillerde cok var ama Türkcede yok)

* * * * * *

".....Çanakkale savaşını bizler okullarda sıradan bir savaş olarak öğrendik......"
Maalesef, maalesef.... Okullarda pek ögretilmezdi, o zaman zaman Osmanli zamaniydi diye...

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "benken" (Mar 18th 2011, 8:21pm)

AYDIN06

Orta Düzey

• "AYDIN06" adlı kullanıcı yasaklandı

• Özel mesaj gönder

14

Friday, March 18th 2011, 10:17pm

Çanakkale savasini kazanan ruh

Çanakkale zaferini tarihe yazan insanın imanına, yapısına, karakterine biraz yakından bakalım...

Bakalım, çünkü onlar bizim ninelerimiz, dedelerimizdi (Annem ve babam tarafından iki dedem Çanakkale şehidi olduğu için Çanakkale Zaferi benim açımdan çok daha anlamlıdır).

Bakalım, çünkü sorunlarımızın temelinde Çanakkale insanını kaybetmiş olmak yatıyor.

Öncelikle belirteyim ki, o insanlar Allah’a yakın insanlardı...

Cephede, bombalar altında namaz kılacak kadar yakın...

Savaşırken, oruç tutacak kadar yakın...

Her mermiyi besmele eşliğinde gönderecek kadar yakın...

Bir televizyon açık oturumunda, 18 Mart Deniz Savaşı içinde önemli bir rol üstlenen Seyit Onbaşı için “Son mermiyi besmele eşliğinde gönderdi” dediğimde, karşımdaki kişi, “Amma da yaptın” demişti, “Mermi sağanağında ortalık cehenneme dönmüşken, bir de besmele mi çekti yani, oldu olacak bari hatim indirtseydiniz; o durumda kim besmele çekmeyi hatırlar ki?”

“Sizin gibi besmelesizler dışında herkes hatırlar” demiştim.

Sus-pus olmuştu.

Asıl öyle durumlarda besmele hatırlanır.

İki yüz elli kiloluk top mermilerini sırtında taşıyıp namluya süren Seyit, son mermiyi dans eşliğinde gönderecek değildi elbet, tabii ki besmele çekecek, Allah’tan yardım isteyecekti.

O durumda başka hangi güç ve kudret yardım edebilirdi ki zaten?

Ama bunu kavrayabilmek için Anadolu insanının ruhunu çözmek gerekiyor.

Kendi ruhuyla sorunlu olanlar, Anadolu insanının ruhunu nasıl çözsün?

Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Bey (sonra paşa) o ruhu çoktan çözmüştü...

Çözdüğü içindir ki, kendisine, Nusret Mayın Gemisi’nin sahile paralel olarak Karanlık Liman’a döktüğü yirmi altı yerli mayının tamamının patladığı ve düşman zırhlılarına büyük zararlar verdiği bildirildiğinde gülümsemiş, “O mayınları yapan Çanakkaleli ustalar, belli ki kara baruta bir miktar da besmele katmışlar” demişti.

Çünkü Anadolu insanını çok iyi tanıyordu.

Yalnızca gözlemleyerek değil, bizzat içlerinde yaşayarak onları çözmüştü.

Anlattığına göre, Çanakkale Türk Kuvvetleri Komutanı Alman Mareşal Otto Liman Von Sanders (biliyorsunuz Birinci Dünya Savaşında Almanlarla beraberdik) bir gün cepheyi denetlemeye çıkıyor...

Kurmay Albay Cevat Bey de yanında...

Önünde sıralanan Mehmetçiklerden birine damdan düşer gibi soruyor:

“Niçin savaşıyorsun?”

Cevap, mert Anadolu delikanlısının temel amacını haykırır gibidir:

“Allah için!”

Alman Mareşal Liman Von Sanders çarpılıyor âdeta...

Bir yandan da meraklanmıştır: Acaba askerde fikir birliği var mı?..

Başka birliklere geçiyor. Farklı birliklerde savaşan birkaç Mehmetçiğe daha aynı soruyu yöneltiyor:

“Niçin savaşıyorsun?”

Hayret!.. Cevap aynıdır:

“Allah için!”

Alman Mareşal, önce Cevat Bey’e, sonra diğer Türk subaylara bakıyor:

“Bravo beyler!..” diyor, “Yaptığı işi Allah için yapan evlatları olan bir millet mahvolmaz.”

Bugün aynı inanç, aynı kararlılıkla, aynı şeyi söyleyebiliyorsak, korkacak bir şey yok demektir.

Çanakkale Zaferi’ni kazanan insanı incelemek bu yüzden önemlidir

Yavuz BAHADIROĞLU

muttan

Orta Düzey

• "muttan" adlı kullanıcı yasaklandı

Meslek: KAMU GÖREVLİSİ

• Özel mesaj gönder

15

Saturday, March 19th 2011, 12:06am

Cevap: Çanakkale savasini kazanan ruh

O kahraman,şanlı asker ve komutanın Ruhları Şad olsun.Şefaatlerine nail olalım inşallah.Allah bir daha yaşatmasın....

16

Saturday, March 19th 2011, 10:47pm

Gökten melekler indiler, yerden yeşil sarıklı ermişler kalktılar. Peygamberimiz hz.Muhammet , Mustafa Kemal görünümünde Çanakkale savaşına katıldı. Çanakkale Destanı işte böyle yazıldı.

17

Sunday, March 20th 2011, 1:08am

Alıntı

Kim demiş? Osman TUFAN demiş.Haa tamam:D
Gökten melekler indiler, yerden yeşil sarıklı ermişler kalktılar. Peygamberimiz hz.Muhammet , Mustafa Kemal görünümünde Çanakkale savaşına katıldı. Çanakkale Destanı işte böyle yazıldı.

"Peygamberimiz hz.Muhammet , Mustafa Kemal görünümünde Çanakkale savaşına katıldı."

Eger ironik bir gönderme amaciyla degilde (nasil bir ironiyse) ciddi ciddi söyleniyorsa bu söz, yuh ve tuh olsun derim buna ben...

Artik yani is Atatürk tapiciligindan bile beter hale gelmis...

yuh yani...

• Özel mesaj gönder

18

Monday, March 18th 2013, 3:11pm

"Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın. "

Anadolu coğrafyasında özgürce yaşayabilmemizi, borçlu olduğumuz ŞEHİTLERİMİZE rahmet diliyor,mekanları cennet olsun diyorum.
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Counter:

Hits heute: 172,393 | Hits gestern: 46,405 | Hits Tagesrekord: 172,393 | Hits gesamt: 11,174,809 | Klicks heute: 844,936 | Klicks gestern: 277,171 | Klicks gesamt: 117,308,178 | Alter (in Tagen): 2,637.78 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats