Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, MUT İLÇEMİZ NET sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Wednesday, April 7th 2010, 9:15am

Bütçeye CHP Meclis Üyelerinin Tepkisi

Bütçeye CHP Meclis Üyelerinin Tepkisi

CHP İDDİASI

Arkadaşlar denetim kurulu raporu okundu. Bu raporu arkadaşlarımla beraber hazırladık. Denetim sırasında benim görüp de rapora yansıtamadığım bazı hususlar var bunları sizin bilginize sunmak istiyorum. Şöyle ki:

Bu 10.418.315.83 TL'lik 2009 yılı belediye bütçesinde dikkatimi çeken en önemli husus, bir önceki yıl 907 milyar olan özel kalem bütçesi 2009 yılında bir trilyon 541 milyara çıkmış. Yani yaklaşık 640 milyar lira artmıştır. Buradan yapılan harcamalara baktım, bunun 150 milyar civarında olan kısmı personel gideri diğer harcamalara gelince; örneğin ihtiyacı olanlara yiyecek yardımları yapılmış. Dokuz ay boyunca Ç. marketten her ay 15 milyar liralık fatura alınmış. Toplamı 138 milyar tutmaktadır. Faturalara baktığımızda faturaların çok soyut olduğu, gıda bedeli yazılıp fatura kesildiği, ne kadar ne alındığı belli olmadığı, her ay parça parça faturalar kesildiği, bu faturalarla alınan yiyeceklerin kimlere dağıtıldığı hakkında hiçbir bilgi yok.

Örneğin kaç kilo makarna, kaç kilo pirinç, ne kadar çay şeker alındığı ve bunların kimlere dağıtıldığı belli değil. Bu faturalardan kuşku duydum. Şöyle ki bir mal alıyorsan ve de sürekli alıyorsan bu meblağı zaten ihale yaparak almak zorundasın. İhale kanununu dolanmak için faturalar bölünerek alınmış ve de hiç teklif mektubu alınmadan bir kişinin "Piyasa araştırması yaptım. En uygun fiyatı bu verdi" demesiyle alınmış. Bende piyasa araştırması yaptım. Gittim Ak partili bildiğim esnaflara da sordum. "Belediye her ay 15 milyar liralık gıda yardımı dağıtmış. Bunu alırken sizlere de fiyat sordu mu?" dedim. Hiç böyle bir şey olmadı dediler. Arkadaşlar bu fiyat araştırması nasıl ve nerde yapılmış takdirlerinize sunuyorum.

Yine aynı şekilde belediyemiz A.Y. S. 55 defa para ödenmiş. Toplam 100 BİN tl. üzerinde. Faturalara baktım hep aynı şey. Bir kişi; "Piyasa araştırması yaptım en iyi fiyatı bu verdi" demiş fatura ödenmiş. Arkadaşlar gittim öbür matbaaya sordum; "Belediye gelip senden bir iş için fiyat sordu mu?" dedim, "Yok abi ne gezer" dediler. Burada her toplantımızda gazeteci var. Sıtkı Bey her toplantıda burada oluyor. Hiç bizim yaptığımız eleştirileri gazetesine yansıtmıyor. Acaba bu ödemeler bundan dolayımı bu firmaya ödenmiş? Bilgilerinize sunuyorum.

Mut'ta 2009 yılında belediye başkanının bu ödeneğinden yaklaşık 300 milyar lira fakir fukaraya yardım yapılmış bunu da bilgilerinize sunuyorum.

Yine bu ödenekten misafir ağırlanmış. Fakat hangi tarihte kimleri ağırladığımız belli değil. Faturada sadece belediyemize gelen misafirlere verilen yemek bedelidir yazmaktadır. Bunu da bilgilerinize arz ediyorum.

Yine bu ödenekten giyim yardımı yapılmış fakat kimlere yaptığımız belli değil. Örneğin 01.09.2009 tarih ve 3796 nolu fiş terzi ödemesinde hiç bir evrak yok. Fatura var para ödenmiş.

Belediyemiz tankerle mazot almış. Deposunda mazot varken bunun yanında sürekli belli petrollerden mazot almış para ödemiş.

İhale ile yapılması gereken işler parça parça fatura alınarak kanundan kaçılmış. Örneğin düğün salonuna takılan klimaların ödemeleri, yiyecek yardım ödemeleri, matbaa ödemeleri, kayısı festivalinde yapılan ödemeler ve bunlar daha da çoğaltılabilir.

Örneğin sürekli, E.C. isminde bir esnafımıza para ödenmiş. Bunlar ihale ile yapılması gereken işlerdir. En önemlisi kanunen suç olmasına rağmen bazı meclis üyelerimiz belediyeye fatura keserek belediyeden para almışlardır.

Arkadaşlar belediyemizin parası Mut'ta yaşayan ve yaşayacak olan halkın parasıdır. Bu resmi dairelere genel bütçeden verilen paralara benzemez. Belediyenin her kuruluşunun şeffaf bir şekilde hiç şüpheye mahal vermeyecek biçimde yerli yerinde harcanması zorunludur.

Bu yapılan doğrudan temin harcamalarında hiçbir yerde belediye başkanının imzası yoktur. Kanunen uygun olabilir fakat en azından yapılacak işe veya alınacak ihtiyacın olurunda bari imzasının olmasını beklerdik. Saygılarımla bilgilerinize arz ederim.

BAŞKAN MURAT ORHAN'IN CEVABI

Biz seçimden öncede söyledik şeffaf ve denetlenebilir bir belediyecilik anlayışı dedik. Gıda yardımı ile ilgili konuda hakikaten ilçemizde gıda malzemesine ihtiyaçlı olan aileler o kadar çık ki bu yardımı biz vatandaşa yapacağız. Mut'ta bir ilk oldu ramazan ayı 30 gün boyunca oraya gelen vatandaşa yemek çıktı iftar sofrasına gelemeyen 182 aileye yardım yapıldı. Yine aynı ayda yazı alanında gerek meydan mahallesinde bu etkinliklerimiz devam etti gıda yardımı konusu bu dedi.

Fakat özü şu, benim özellikle dikkatimi çeken denetim komisyonundaki raporda eskiden olduğu gibi cümlesi geçiyor. Aslında eskiden olduğu gibi olmaması lazım ben buna katılıyorum. Eskiden hep birileri şey olmuş yani neden şimdi başka biri olunca bu kadar konuşuluyor dedi.

Yinede şunu söylemek istiyorum. Biz iktidara geldiğimiz günden buyana Mut için Mut'ta yaşayan insanlarımızın daha mutlu yaşaması için milletin emanetine halel getirmeden en iyi şekilde görevimizi yapmaya çalışıyoruz Mut kamuoyuna da ben bunu bildiriyorum dedi.

muttan haber

Her türlü başvuru, haber, mesaj ve etkinlik duyuruları için iletişim:
bilgi@mutilcemiz.net

Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/mutilcesi.net

Bu mesaj 3 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Mut'tan Haber" (Apr 8th 2010, 6:07am)

2

Wednesday, April 7th 2010, 11:03am

Cevap: CHP Belediye Meclis Üyelerinden Tepki

CHP M eclis üyelerine Günaydın...! Yeni mi uyandınız...

Mut'ta sağır sultanın bile duyduklarını sizler yeni mi duydunuz.Halkın işi sagı solu karıştırmak değil.O sizin göreviniz.Yapın görevinizi...Yakında sizleri de susturmazlar.....sanırım

muttan

Orta Düzey

• "muttan" adlı kullanıcı yasaklandı

Meslek: KAMU GÖREVLİSİ

• Özel mesaj gönder

3

Wednesday, April 7th 2010, 4:13pm

Cevap: CHP Belediye Meclis Üyelerinden Tepki

Bu meclis üyelerini neyin sancısı tuttu acaba....kıt değmiştir...Murat ORHAN belediye bu kadar şeffafsa 20 yıldır yapılmayanı nerde kimler yemiş onu da açıklasın..herkesin bildiği ama yine de CHP MMMECLİSSS ÜYELERİ belki bilmezdir ONLARA DA ANLATIVERSİN :D :D :D :D

4

Wednesday, April 7th 2010, 5:19pm

20 yıldır kim nerde ne yemiş onun açıklamasını bekleyeceğimize bi zahmet murat orhanda yedikleriniz yiyeceklerini açıklasada hepimizin içi rahat ediverse...ayrıca birilerini sancı tutmamıştı toplantıda gördüğüm kadarıyla sadece yaptıkları düzenbazlıkların hesabı soruldu zatyen bunu sadece chp meclis üyeleri de sormadı kendi akp meclis üyeleride aynı şeyi sordu murat orhana her nedendir bilinmez chp meclis üyesininde vurguladığı yerler aynı olmasına rağmen chp m. üyeleri sanki gerginliği başlatmış gibi göründü...acaba akp meclis üyelerinin işine gelemdiği içinmi kendileri de aynı şeyi söylemesine rağmen chp meclis üyesini ön plana çıkarıverdiler? hem madem yaptıkları doğru ki zaten başkan bu yaptığının yanlış olduğunu kabul etti, neden iyi bir savunmayla çıkamadı. hem neden bazı kişisel husumetlerle özürlüler şuan oldkları yerden bize orası lazım deyip çıkarıldı? biz napacağız bizi madur etmeyin dedikleri halde neden özürlüleri biz bilmeyiz diyerek ortada bırakıverdiler? seçim öncesi öyle denmiyordu? pek bi sıkı fıkılardı...murat orhanla özürlülerin arası neden bozuldu ki onalrı şuan oldukalrı yerden ettiler? ve neden ısrarla nedenini açıklamaktan kaçınarak sadece bize orası lazım demekte? tüm bunalrın ötesinde neden özürlülerle ilgili olan kısım ve faturada yaptıkları düzenbazlık konuları önüne getirilince sinirlenip sesini yükseltip suçluymuş gibi savunmaya geçip sinirden kıpkırmızı geçti?

muttan

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, April 8th 2010, 3:12pm

kimin içi rahat eder kiminki etmez bilmem de..... derler ki "karnında erik kurusu var"....birilerinin içi ondan olsa gerek hiç rahatlamayacak maalesef...malum erik kurusu bu..

6

Friday, April 9th 2010, 1:19pm

doğru bu ülkede şerefsizler oldukça, içinde bir gram olsun vicdan taşımadıktan sonra insan demeye de dilim varmıyor ama evet kimsenin içi hiç rahatlamayacak özelliklede benim ezilen köleleştirilmiş zavallı halkımın içi...

muttan

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

7

Saturday, April 10th 2010, 10:36pm

agora33.....şerefsizler derken kastınız kimdir..

muttan

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

8

Tuesday, April 13th 2010, 8:48am

Sayın agora33 sizden bir cevap bekliyorum..madem yorumlar yapıp tüm kamuya açık böyle bir platformda bu kelimeyi kullandınız.kastınızın kimler olduğunu açıklamak zorundasınız..sokak ağzıyla ortalık yerde böyle kelimeler ne için sarfediliyor..sizden cevap bekliyoruz...

9

Tuesday, June 8th 2010, 11:50am

Sokak ağzıyla ortalık yerlerde daha neler söyleniyor, bunları da bildirmek isterdim ama terbiyem elvermiyor...Ayrıca vatan satmıyorsan-ihanet etmiyorsan, kendi halkını ezip ayırım gayırım yapmıyorsan, akarabalarına yandaşlık yapıp herkeslere saçma sapan açılım saçılımlar yapmıyorsan bil ki lafım sana değildir.

• "denizler" bir erkek

Meslek: işsiz

• Özel mesaj gönder

10

Tuesday, June 8th 2010, 12:59pm

ATATÜRK'e ne hakaretler yapılıyor kimse sesini çıkarmıyor,birilerine şerefsiz denmiş hemen alınganlık gösterip şov yapıyosunuz. pc başından başkana yada akepeye yalakalık içeren yazılarla kime neyi gösteriyorsunuz anlamadım. bide kamu görevlisi yazıyor,kamu görevlisi tarafsız olur benim bildiğim,belliki yalakalık yaptığına göre onların desteğiyle kamu da görevlendirilmişsiniz,yalakalık yapmak boynunuzun borcu olmuş.yinede saygı duyuyorum ekmek yediğiniz çanağa ihanet etmiyorsunuz görevinizi yapıyorsunuz,buda güzel :)
akepeliler çıkıyor 20 yıldır ne yapılmış ne yenmiş ne içilmiş bilmem ne birsürü hikaye, chpliler çıkıyor o oyle deildi böyleydi bilmem ne,bırakın bunları arkadaşlar.baştakiler ülkeyi satıyor kimse ses çıkarmıyor,sizde burda 20 yılın hesabını ararsınız,yakında mutuda satarlarsa şaşmam.bakın görün işte 20 yıldır yapılanların hata olduğunu bal gibi biliyorsunuz eleştiriyorsunuz hatta eleştiriyoruz,siz yeni başkan ve yardımcıları olarak o hataları yapmadan bi yönetin bakalım bide sizi görelim,4 yıl sonrada sizi konuşacak belki bu halk,siz aynı hataları yapmayın,çalmayın,yemeyin, yedirmeyin ozaman helal olsun size diyelim. kuru kuru laflarla insanların gözünü boyamayın,buyrun meydan buyrun mut hadi neler yapacaksınız görelim... yol köprü park bunlar mecburi görevleriniz,yapılmayanı olmayanı yapında mutu değiştirinde şaşırtın bizi be başkanım.... saygılar....

Counter:

Hits heute: 2,828 | Hits gestern: 6,045 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 10,617,031 | Klicks heute: 8,517 | Klicks gestern: 16,660 | Klicks gesamt: 114,961,121 | Alter (in Tagen): 2,491.55 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats