Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, MUT İLÇEMİZ NET sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Thursday, May 3rd 2018, 4:56pm

1 Mayıs Silifke Coşkusu ile Anlam Buldu

1 MAYIS SİLİFKE COŞKUSU İLE ANLAM BULDU

12 EYLÜL’ün üstünden 10 yıl geçtikten sonra 1990’lı yıllarda Silifke’de 1 Mayıs komitesi kuruldu. SİLİFKE EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU : yaklaşık16 kitle örgütü vardı. Eşlerimiz ile birlikte 32 kişi de olsa kutlayalım “ dediler. İzin verildi. Yürüyüş yolu çok kısa, Kız Meslek Lisesi önünden eski belediye binası önüne yürüme izni vardı. Çevre il ve ilçelerde izin verilmemişti. Silifke’de 1 Mayıs var diye gelen gelene. 5000 kişi oldu. 1 Mayıs ruhu ile bayram kutlandı. Selüloz İş, SEKAM-SEN, Belediye İş, Yol İş, Tüm Belsen, Eğitim Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP, SHP, İşçi Partisi gibi örgütler yer aldı.

O yıllardan bu yana Silifke’de 1 Mayıslar hep kutlandı. Güzergahlar değişti. Zorlaya zorlaya Şehir Stadı önünden Atatürk Bulvarından yürüyerek Atatürk anıtı önünde kutlanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl o cadde üzerinde rahatsız olanların istemi ile güzergah değişiverdi. Şehir Stadından Cuma pazarını geçerek Atatürk anıtına ulaşıldı.

Komite başkanlığında Av. Harika Levent’in yer aldığı, bayram kutlamasına ; Eğitim Sen, Eğitim İş, Sağlık Emekçileri Sendikası, Tüm Belsen, Belediye İş, Taşeron Çalışanlar Sendikası, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Mühendisler Odası, Alevi Kültür Dernekleri, Mersin Barosu, Mersin Çevre Derneği, Poyraz Doğa Gezginleri Derneği , Duvarsız Sanat Tiyatrosu, Belediye Sanat Tiyatrosu, Cumhuriyet Halk Partisi Komitede yer alarak kutlama kararı alındı. Silifke Belediyesi Bayram alanını hazırladı. Ses düzenlerini kurdu.

Saat 10.00’da Şehir Stadı önünde başladı. Belediye başkanı Dr. Mustafa Turgut, CHP mersin Milletvekilleri Prof. Dr. Aytug Atıcı, Fikri Sağlar’ın da katıldığı yürüyüş başladı.

Yürüyüş boyunca sloganlar atıldı, marşlar çalındı. Çevrede bulunan evlerden alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundular.

Saat 11.00’e doğru yürüyüş Atatürk Anıtına ulaştı. Gruplar tek tek sunularak alandaki yerlerini aldılar. Emniyet tedbirleri gerekçesi ile etkinlik alanına kurulan barikatlar yüzünden sonradan gelen halk ile yürüyüş yapanlar, bir araya gelemedi.

1 Mayıs için saygı duruşu ardından, 1 Mayıs marşı birlikte söylendi. Sunuculuğunu Hasan Uzun ( eğitim Sen ), Nur Sevi ( Belediye İş, Bilal Kara ( Eğitim İş ) yaptığı 1 Mayıs bayram programında :
Silifke Belediyesi Tiyatro topluğundan bir öğrencinin okuduğu emek ve demokrasi şiiri anlamlı idi. Belediye İş Sendikasından , Eğitim İş, Eğitim Sen, temsilen konuşmalar yer aldı. Duvarsız Sanat Tiyatrosu 1 Mayıs ile ilgili bir oyun sergiledi. Silifke Belediyesi Halk Oyunları grubu 1 Mayıs coşkusu ile Silifke coşkusunu birleştirdi.

Ümit Halit Üçyıldız ve grubunun konserinde ; Halaylar çekildi, şıkırdım oyunları oynandı. 1 Mayıs kutlaması sanatçı Murat Değirmenci’nin konseri ile sona erdi.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Şu anda sizin dışınızda 1 kullanıcı bu konuyu geziyor:

1 Misafir

Counter:

Hits heute: 2,689 | Hits gestern: 6,045 | Hits Tagesrekord: 32,785 | Hits gesamt: 10,616,892 | Klicks heute: 8,212 | Klicks gestern: 16,660 | Klicks gesamt: 114,960,816 | Alter (in Tagen): 2,491.54 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats